Blog

Compensació de transició per un contracte de treball: com funciona?

En determinades circumstàncies, un empleat al qual finalitza el contracte de treball té dret a una indemnització legalment determinada. Això també es coneix com a pagament de transició, que està destinat a facilitar la transició a un altre lloc de treball o per a una possible formació. Però, quines són les regles relatives a aquest pagament de transició: quan té dret l’empleat i quant costa exactament el pagament de transició? Les regles relatives al pagament de transició (contracte temporal) es comenten successivament en aquest bloc.

Dret al pagament de transició

De conformitat amb l’art. 7: 673 paràgraf 1 del Codi civil holandès, un empleat té dret a un pagament de transició, que també es pot utilitzar per a finalitats no relacionades amb la feina. Art. 7: 673 BW especifica en quins casos un empresari està obligat a pagar-ho.

* L’empleat només té dret a un pagament de transició si és el resultat d’actes greus de culpa o d’omissions per part de l’empresari. Això només passa en casos molt greus com l'assetjament sexual i el racisme.

excepcions

En alguns casos, però, un empresari no deu un pagament de transició. Les excepcions són:

  • l’empleat té menys de divuit anys i ha treballat de mitjana menys de dotze hores setmanals;
  • es rescindeix el contracte laboral amb un empleat que ha assolit l'edat de jubilació;
  • la resolució del contracte de treball és el resultat d’actes greument culpables per part de l’empleat;
  • l'empresari ha estat declarat en fallida o en una moratòria;
  • el conveni col·lectiu de treball estableix que, en lloc d’un pagament transitori, podeu rebre una disposició de substitució si l’acomiadament es va produir per motius econòmics. Aquesta instal·lació de substitució, per descomptat, està subjecta a certes condicions.

Import del pagament de transició

El pagament de transició ascendeix a 1/3 del salari mensual brut per any de servei (a partir del primer dia hàbil).

La fórmula següent s’utilitza per a tots els dies restants, però també per a l’ocupació que ha durat menys d’un any: (salari brut rebut de la part restant del contracte de treball / salari mensual brut) x (1/3 salari mensual brut / 12) .

Per tant, l'import exacte del pagament de transició depèn del salari i de la durada que hagi treballat per a l'empresari. Pel que fa al salari mensual, també s’hi han d’afegir el subsidi per vacances i altres dietes com ara bonificacions i dietes extraordinàries. Pel que fa a l’horari laboral, també s’han d’afegir els contractes successius de l’empleat amb el mateix empresari al càlcul del nombre d’anys de servei. També s’han de sumar els contractes d’un empresari successiu, per exemple, si l’empleat treballava inicialment per l’empresari a través d’una agència d’ocupació. Si hi ha hagut un interval de més de 6 mesos entre dos contractes de treball de l’empleat, l’antic contracte ja no s’inclou en el càlcul del nombre d’anys de servei treballats per al càlcul del pagament de transició. Els anys en què el treballador ha estat malalt també s’inclouen en el nombre d’anys de servei treballat. Al cap i a la fi, si un empleat ha estat malalt durant molt de temps amb el pagament del salari i l’empresari l’acomiada després de dos anys, l’empleat encara té dret a un pagament de transició.

El pagament de transició màxim que ha de pagar un empresari és de 84,000 € (el 2021) i s’ajusta anualment. Si l’empleat supera aquest import màxim segons el mètode de càlcul anterior, per tant, només rebrà 84,000 € de transició el 2021.

A partir de l'1 de gener de 2020, ja no s'aplica que el contracte de treball hagi de durar almenys dos anys per obtenir un dret al pagament de transició. A partir del 2020, tots els empleats, inclòs un empleat amb un contracte temporal, tenen dret a un pagament de transició des del primer dia hàbil.

Sou empleat i creieu que teniu dret a un pagament de transició (i no l’heu rebut)? O és un empresari i es pregunta si està obligat a pagar al seu empleat un pagament de transició? Siusplau contacta Law & More per telèfon o correu electrònic. Els nostres advocats especialitzats i experts en el camp del dret laboral estaran encantats d’ajudar-vos.

Compartir